Kështjella e varrosur Khara-Khoto në shkretëtirën mongole, zbulon misteret e qytetërimit të lashtë! (FOTO)

Në zonat perëndimore të Mongolisë, në mesin e shkretëtirës Gobi qëndronte dikur një mbretëri e zhvilluar, që sipas legjendave u

Si të thuash të pathënat: 10 mënyra për t’iu qasur një bisede delikate dhe të frikshme

Qasjet e provuara dhe të testuara mund të ndihmojnë në zbutjen e rrugës. Këtu janë 10 këshilla të dobishme të

E thotë shkenca: Kjo është diferenca ideale e moshës mes një çifti

Njerëzit thonë se dashuria është e verbër, por një studim pretendon se diferenca në moshë mund të përcaktojë jetëgjatësinë e

Gabimi që njerëzit e lumtur nuk e bëjnë pothuajse kurrë

Gjithçka rrotullohet rreth mënyrës se si mendoni. Nga mënyra se si i perceptoni gjërat dhe nga ajo që lejoni të

Fragment prekës nga romani “11 minuta” i Paulo Coelhos

Nuk më intereson nëse në të kaluarën ishte e shenjtë apo jo, por unë e urrej atë që po bëj.

Aleatët e lodhur nga lufta, po lënë në “baltë” Ukrainën!

Diktatori rus nuk dëshiron një kompromis, nëse ka nevojë për një armëpushim ushtarak për qëllimet e tij, ai mund të

Cili është fundi i lojës në Ukrainë?

Më në përgjithësi, kjo qasje e rrit frikën nga polarizimi i mëtejshëm i politikës amerikane, si në politikën e brendshme

Nëse Evropa mundi ta bëjë, mundet edhe Lindja e Mesme

Mbështetësit e një paqeje të qëndrueshme duhet t’i organizojnë dhe t’i financojnë lëvizjet e reja shoqërore dhe koalicionet politike. A

YEKATERINA DUNTSOVA, ish-gazetarja që kërkon të rrëzojë Putinin nga pushteti

Yekaterina Duntsova, e cila dëshiron të kandidojë për presidente të Rusisë, është shprehur se Kremlini duhet t’i japë fund luftës

Efekti i fitores së Wildersit në shoqërinë holandeze

Manifestoja e Geert Wildersit promovon ndalimin e të gjitha shkollave islamike, Kuranit dhe xhamive dhe idenë se do t’ua ndalojë

SAMITI I OSBE-së: Në Shkup për të siguruar paqen në botë  

Nën masa të rrepta sigurie, në Shkup të enjten ka nisur punimet samiti i OSBE-së. Kryeministri, Dimitar Kovaçevski, në hapje

TË HËNËN TAKIM I LIDERËVE: Mes zgjedhjeve dhe sfidave tjera të vendit

Kovaçevski edhe një herë bëri thirrje që synimi strategjik, pra anëtarësimi në familjen e madhe evropiane deri në vitin 2030,

Çerdhja e re gati t’i pret fëmijët

Sipas kreut të komunës së Tetovës Bilall Kasami, edhe pse komuna nuk ka qenë e involvuar në mënyrë direkte në

Tatimi solidar grumbullon 40 milionë euro           

Tatimin solidar të njëfishtë që vlen vetëm për këtë viti, e paguajnë kompanitë që vitin e kaluar kanë realizuar të

Reshjet e shiut dhe borës shkaktojnë erozione

Kryetari i Dibrës Hekuran Duka në një debat në lidhje me erozionet në Dibër dhe rajon dhe mbrojtjen e mjedisit