Forum

Të fundit

Dy nobelistët e turpit

Daut DAUTI Aung San Suu Kyi (Ang Sun Su Qi) e mori çmimin Nobel për shkak se persekutohej nga regjimi

Në Siri nuk pritet që lufta të marrë fund

  Nga Loay MUDHOON Diplomacia ndërkombëtare nuk qe në gjendje ta pengonte katastrofën në Aleppo. Këtë realitet të hidhur e

Paradoksi i krizës se Lindjes së Mesme

Shaban JASHARI Në janar të vitit 2008 pata bërë një vështrim mbi situatën e rënduar në Lindjen e mesme, ku

E përjetshmja Angela

Nga Dirk SCHUEMER Procedura duket ajo e zakonshmja: Angela Merkeli, në krye prej njëmbëdhjetë vitesh, shtë rikandiduar nga partia e

Abuzimi me Çërçillin

Nga Ian BURUMA Një bust i bronztë i Uinston Çërçillit, i shfaqur në Shtëpinë e Bardhë qysh prej viteve gjashtëdhjetë,

Evropa ime: Lepuj të shtangur prej gjarprit

Carmen FRANCESCA BANCIU Së shpejti ky vit merr fund. A duhet ta quaj atë si një vit negativ revolucionar? Një

Më 11 dhjetor, qytetarët i punësojnë politikanët

Argëtim SALIU Pas shumë përpjekjeve të autoriteteve vendore dhe ndërkombëtare, si duket, përfundimisht do të mbahen zgjedhjet e parakohshme parlamentare

Elitat evropiane përgatiten për vetëvrasjen

Paul MASON “Lajme të mira për Evropën”, është fjalia e parë e një komenti të një analize ekonomike. Nëse ju

Trump dhe kazani që zien në Lindjen e Mesme

Christopher R. HILL Një nga tiparet kryesore të tranzicionit presidencial në SHBA është rishikimi tërësor i politikave, që synon të

A është Shqipëria Turqi?

    Nga Fadil LEPAJA Nga kush u pavarësua Shqipëria më 28 nëntor 1912? Kështu, pyetet një gazetar i famshëm

Përzgjedhja e redaktorit

TREGUES I VARFËRISË: Shpenzime rekord për ushqime, më të shtrenjtët në rajon dhe Evropë (TABELA)

Shpenzimi i një pjese të konsiderueshme të buxhetit lë më

Serbët në Kosovë, Bosnje e Mal të Zi armatosen përmes Kishës Ortodokse Serbe

Ish-politikani serb, Nenad Çanak, ka ngritur alarmin për rrezik në