Globi

Të fundit

Lideri çek përkrah të drejtën e Ukrainës për të goditur shënjestrat brenda Rusisë

Qeveria e Çekisë ka reaguar në linjë me thirrjen e Sekretarit të Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg, që Ukraina të…

Paris, protestë kundër sulmit të Izraelit ndaj kampit të palestinezëve në Rafah

Demonstruesit në kryeqytetin e Francës, Paris, reaguan ndaj sulmit të ushtrisë izraelite ndaj kampit të palestinezëve të zhvendosur me forcë…

Autoritetet iraniane rrisin shtypjen ndaj zërave kritikë pas vdekjes së Raisit

Grupet për të drejta të njeriut kanë thënë se autoritetet iraniane e kanë intensifikuar fushatën shtypëse nëpër rrjetet sociale, pas…

Spanja, Irlanda dhe Norvegjia njohin shtetin palestinez

Spanja, Irlanda dhe Norvegjia do ta njohin të martën edhe zyrtarisht shtetin palestinez. Kryeministri i Spanjës, Pedro Sanchez, ka thënë…

SI ANASHKALOHEN SANKSIONET: Rusia vazhdon t’i shesë naftë Evropës nëpërmjet Turqisë

Denoncimi vjen nga hulumtimi i kryer nga Qendra për Kërkime mbi Energjinë dhe Ajrin e Pastër (CREA) dhe Qendra për…

“Prodhimi i më shumë armëve”, konsensusi i ri politik i Europës

Zyrtarët kombëtarë po e finalizojnë atë nën koordinimin e presidentit të Këshillit Europian, Charles Michel dhe do të takohen sërish…

Paaftësia strategjike e Netanyahut

Kryeministri Benjamin Netanyahu ka një reputacion si një mjeshtër taktik politik brenda kontekstit të politikës izraelite. Kjo pikë është e…

Zelensky thotë se s’i beson Putinit, teksa BE po mendon për bisedime për paqe me Rusinë

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka thënë të hënën se ai nuk i beson presidentit rus Vladimir Putin, pas raportimeve…

Dënohet sulmi vdekjeprurës i Izraelit në Rafah

Një sulm ajror izraelit vdekjeprurës në qytetin Rafah në Rripin e Gazës, ka nxitur reagime të ashpra nga liderët botërorë,…

Rritet numri i aplikimeve për natyralizim prej izraelitëve me rrënjë gjermane

Është rritur numri i izraelitëve me prejardhje gjermane që janë duke aplikuar për natyralizim, ka thënë grupi medial RND të…

Përzgjedhja e redaktorit

Parlament dydhomësh, Federalizim… Këto janë organizimet politike të cilët i shqyrton BDI dhe Fronti Europian

BDI po mendon për një organizim të ri shtetëror, konkretisht…

LAJMI I FUNDIT: Gjykata refuzon 6 ankesa, Frontit Europian i rrezikohen dy deputetë

Në 5 vendvotime në Zonën 5 zgjedhore dhe në 1…