Globi

Të fundit

Suedia pret që Turqia të ratifikojë “brenda javësh” pranimin në NATO

Turqia i ka thënë Suedisë se pret që të ratifikojë brenda javësh pranimin e Stokholmit në aleancën ushtarake perëndimore të

Moska akuzon Perëndimin për “kërcënim të ekzistencës” së OSBE-së

Rusia tha më 29 nëntor se shtetet perëndimore kanë tentuar që t’ua ndalojnë pjesëmarrjen zyrtarëve rusë në takimin e Këshillit

Negociatori i marrëveshjeve të Oslos: “Unë u përpoqa të dialogoja me Hamasin, por ata thanë jo”

Intervistë e italianes Corriere me Yossi Beilin, i cili ka qenë gjithmonë mbështetës i nevojës për të gjetur një rrugë

Gjykata Evropiane e të Drejtave të Njeriut dënon Italinë për “ndalimin e paligjshëm të të miturve në Taranto”

Gjykata Evropiane e të Drejtave të Njeriut dënoi Italinë për ndalimin e paligjshëm të të miturve të huaj në pikën

Shefi i OBSH-së: Më shumë njerëz në Gaza mund të vdesin nga sëmundjet sesa nga bombardimet

Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), Tedros Adhanom Ghebreyesus, tha se më shumë njerëz mund të vdesin nga sëmundjet

G7 kërkon zgjatjen e armëpushimit në Gazë

Ministrat e Jashtëm të Grupit të Shtatë shteteve më të industrializuara (G7) kanë mbështetur zgjatjen e mëtejme të ndalimit aktual

Uashingtonit i kushton shtrenjtë mbështetja për Izraelin

Nga Kanali i Suezit që e lidh atë me Mesdheun, në ngushticat e Bab al Mandab që e lidhin atë

Lufta është gjithmonë ferr – Morali filozofik mbi etikën e Izraelit në betejën kundër Hamasit

Ndërsa betejat në Rripin e Gazës marrin një numër gjithnjë e më të rëndë viktimash nga të dyja palët, një

Qeveria gjermane miraton buxhetin shtesë për vitin 2023

Qeveria federale ka nisur miratimin e një buxheti shtesë për vitin aktual. Këtë e ka bërë të ditur Ministria e Financave e

Izrael-Hamas: Armëpushimi zgjatet me dy ditë

Pak orë para përfundimit të armëpushimit në luftën Hamas-Izrael, i cili fillimisht ishte planifikuar të zgjaste katër ditë, Izraeli dhe organizata

Përzgjedhja e redaktorit

TREGUES I VARFËRISË: Shpenzime rekord për ushqime, më të shtrenjtët në rajon dhe Evropë (TABELA)

Shpenzimi i një pjese të konsiderueshme të buxhetit lë më

Serbët në Kosovë, Bosnje e Mal të Zi armatosen përmes Kishës Ortodokse Serbe

Ish-politikani serb, Nenad Çanak, ka ngritur alarmin për rrezik në