Globi

Të fundit

E ardhmja e pasigurt e fëmijëve të Kalifatit

Mosuli, kryeqendra e Shtetit Islamik, tashmë i ka ditët e numëruara. Mbetet akoma për t’u kuptuar, se cili do të…

Mbi 90 të vdekur në një aksident hekurudhor në Indi

Nju-Delhi, 20 nëntor - Të paktën 91 persona e kanë humbur jetën, ndërsa mbi 120 janë lënduar në aksidentin  e…

Në burgjet izraelite ndodhen 350 fëmijë palestinezë

Në burgjet izraelite ndodhen 350 fëmijë palestinezë nga të cilët 12 prej tyre janë vajza. Në një deklaratë me shkrim…

Protestë kundër legalizimit të abuzimit seksual me fëmijët

Mijëra njerëz kanë protestuar në Stamboll kundër një projekt ligji të kundërthënshëm me të cilin mund të përmbyset dënimi i…

Faqe interneti që këshillon prostitutat

Prostitutat në Britaninë e Madhe kanë hapur një forum në internet ku shpërndajnë këshilla rreth punës së tyre dhe shënime…

Tronditëse, çdo 9 minuta vritet një person në Brazil

Sipas të dhënave të fundit të Institutit Brazilian të Sigurisë, ka më shumë njerëz që vdesin çdo ditë në Brazil…

Obama mund të mos largohet nga karriga e Presidentit!

​Një teori konspirative ka shqetësuar qytetarët e SHBA, e cila sugjeron se Barack Obama mund të refuzojë që të mos…

Rrëzohet avioni, asnjë i mbijetuar (VIDEO)

Një avion Piper PA 31 u rrëzua në qytetin e Elko të Nevadas, SHBA, në rrethana ende të paqarta. Sipas…

ISIS-i luftonte me tanke nga druri!

Beteja gjithnjë e më e dëshpëruar për Mosulin po sheh se ISIS ka dërguar një sërë tankesh në luftë, por…

Shumë më tepër se sa vetëm një “Goodbye”

    Barack Obama e pëlqen Angela Merkelin. Madje edhe më shumë, ai e vlerëson atë pamasë dhe e shpreh…

Përzgjedhja e redaktorit

Rrethimi osman i Maltës i vitit 1565, një pikë kthese për Evropën

Në orët e para të 18 majit 1565, një pushtim,…

Si qarkullon paraja prej EURO 2024?

Kampionati Europian i Futbollit është duke filluar me hedhjen jo…