Globi

Të fundit

Britania vendos sanksione të reja ndaj Rusisë

Britania ka zgjeruar sanksionet e saj kundër kompanive ruse, individëve dhe entiteteve jashtë Rusisë që dyshohet se po ndihmojnë në

1.2 miliardë dollarë, Biden fal borxhet për 150 mijë studentë

Administrata e presidentit Biden bën me dije se ka nisur punën për të falur 1.2 miliardë dollarë borxh studentor, vendim

Pse Biden po e nxit Zelenskyn të mos i pranojë negociatat?

Ka pasur iniciativa për paqen publike nga Kina, Vatikani, Brazili, Meksika dhe të tjerë. Këto iniciativa duket se bazohen në

Me misionin “Aspides”, BE po lundron në ujëra të trazuara

Fokusi i Operacionit Aspides do të jetë prania e luftanijeve evropiane, veçanërisht në Detin e Kuq jugor dhe ngushticën Bab

BE miratoi paketën e 13-të të sanksioneve kundër Rusisë, duke përfshirë një kompani nga Serbia

Ambasadorët e vendeve anëtare të Bashkimit Evropian (BE) miratuan një paketë të re sanksionesh kundër Rusisë, si kundërpërgjigje ndaj agresionit

Fluturon me mbi 2000 km/h, Turqia gati të “pushtojë” qiejt me gjeneratën e re të avionëve

Turqia shkon një hap më pranë garantimit të sigurisë në qiejt e saj. Autoritetet kryen me sukses fluturimin e parë

Lindin dyshime për “vrasjen” e Navalnyt

Opozitari rus Alexei Navalny mund të jetë vrarë nga një grushtim në zemër, teknikë që dikur mësohej nga operativët e

BE-ja aprovon pakon e 13-të me sanksione kundër Rusisë

Bashkimi Evropian (BE) e ka miratuar të mërkurën pakon e 13-të të sanksioneve kundër Rusisë, njoftoi presidenca belge në rrjetin

Stoltenberg: Navalny nderohet më së miri nëse mposhtet Rusia në Ukrainë

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, thotë se vdekja e politikanit opozitar rus, Alexei Navalny, si dhe përfitimet e

Vriten tre civilë nga granatimet ruse në lindje të Ukrainës

Tre civilë janë vrarë dhe 13 të tjerë janë plagosur nga granatimet ruse në tri rajone lindore të Ukrainës, thanë

Përzgjedhja e redaktorit

Çfarë përfitojnë shqiptarët nga baza e NATO-s në Kuçovë?

Në 4 mars 2024, do të përurohet baza ushtarake e

Pallanka para Tetovës, Gostivarit, Strugës…

Për herë të dytë, të tretë..., stafeta “Qytet i kulturës”