Speciale

Të fundit

Një dietë pa karbohidrate?! Aspak e rekomandueshme!

Nuk rekomandohet një dietë proteinike pa karbohidrate të mjaftueshme, pavarësisht se proteinat janë një përbërës i rëndësishëm i çdo qelize

Sa kafe duhet të pini në ditë për të ulur presionin e gjakut?

Hipertensioni, i njohur zakonisht si presioni i lartë i gjakut, është një çrregullim i presionit të gjakut (intensiteti me të

Stina e çajit! Mos i shtoni sheqer nëse doni vetëm efekte pozitive

Sipas një studimi të ri, një lugë sheqer nuk është e nevojshme për të shijuar një gotë çaj. Të paktën

Rastet kur makthet paralajmërojnë një sëmundje të keqe

Ëndërrat dhe makthet e natës janë një pjesë natyrale e jetës së njeriut, megjithatë ka raste kur ato tregojnë diçka

Çfarë i ndodh trupit nëse vishni rroba të reja që nuk i keni larë më parë

A e keni pyetur ndonjëherë veten se sa higjienike dhe e sigurt është që të provoni veshjet që do të

Çfarë ndodh me trupin në një shtëpi pa ngrohje?

Një nga truket e para që ka trupi është vazokonstriksioni: enët e gjakut mbyllen për të mbajtur gjakun të ngrohtë

Pse është mirë të vraposh jashtë në të ftohtë?

Kur temperatura fillon të bjerë, nuk keni pse të hiqni dorë nga zakoni juaj i vrapimit. Në fakt, vrapimi në

Zbulohet misteri i çarjes së gomave të makinave në një fshat në Itali, fajtori një qen

Që nga muaji korrik, banorët e fshatit Vastogirardi në rajonin Moliese të Itali përballeshin çdo ditë me gomat e makinave

Brenda “qytetit fantazmë” të ndërtuar nga Kina në Malajzi

“Kam arritur të ikë nga ky vend”, qesh Nazmi Hanafiah, paksa i nervozuar. Një vit më parë, inxhinieri 30-vjeçar i

Thuajini “JO” ujit me gaz përpara gjumit!

Pirja e ujit me gaz para se të shkoni në shtrat shkakton pagjumësi. Edhe pse nuk ka studime shkencore që

Përzgjedhja e redaktorit

Historia e tre vajzave: Ligji më detyron të kryej marrëdhënie me burrin, edhe pse s’dua!

Aktivistët janë përpjekur të ndryshojnë ligjin prej vitesh, por ata

Hoxhallarët para politikanëve, besim i ulët në institucionet e shtetit (TABELA)

Shkup, 7 dhjetor - Besimi i qytetarëve tek institucionet kalon