Dossier

Të fundit

Koha kur Hitleri dhe Tito ishin fqinj! Sekreti i ruajtur për vite të tëra

Si u bë Hitleri përbindësh? A ka ndodhur diçka në fëmijërinë e tij të hershme që e ka shkatërruar atë

Konica dhe letra e rrallë për Princ Vidin: “Mbaj larg hajdutët”

Periudha e qeverisjes së Wied-it në Shqipëri (7 mars - 3 shtator 1914) u mbizotërua nga kontradikta të mëdha të

Origjina e fjalës “Shqipëri” dhe pse bota na quan “Albania”

Nga Eqerem ÇABEJ Shqiptari i thotë vetes shqiptar, vendit të vet Shqipëri, Shqipni, po populli njihet në botë, sikundër dihet,

FITNETE REXHA, bylbyli i çdo behari

Ilnisa AGOLLI E kush nuk ishte ai që nuk hapte radion para se të nisej për në punë pa dëgjuar

Tri shkollat e para shqipe pas pushtimit osman

Andreas DUSHI Me ardhjen e osmanëve dhe vendosjen e tyre në Shqipëri deri kur arritën të “bierrin autonominë”, si shprehet

Matjanet që u bënë princesha të Shqipërisë (FOTO)

Mbreti Zog ka pasur gjashtë motra. Ato ishin Princesha Adile, Princesha Nafije, Princesha Senije, Princesha Myzejen, Princesha Ruhije dhe Princesha

Shqipëria e viteve ’90 në fotografitë e Robert Pichler

“Një arkivol që kalon përroin! Eshtë bosh apo me trup të vdekuri brenda? Duhet të jetë bosh, pasi hapi i

Kostumi i zhdukur i Mbretëreshës Geraldine (FOTO)

“Një tjetër pikturë e zhdukur e Mbretëreshës Geraldine me kostum tradicional shqiptar. Në shënimet e saj thuhet se piktura mbeti

Ja pse Charli e la Dianën për Kamilën

Charli dhe Kamila, një histori dashurie pa fund. Për vite të tëra, shumë e kanë vënë në pikëpyetje atë që

Safija, kush ishte vajza nga Dukagjini që u bë sulltaneshë dhe sundoi botën

Numërohen në fakt një gjeneratë e tërë shqiptarësh që drejtuan Perandorinë Osmane që ndërtuan Stambollin por asnjëherë nuk kemi folur

Përzgjedhja e redaktorit

Izraeli mund të bëhet “Ukraina e dytë”

Sigurisht edhe këtë herë, Amerika duket se luan një rol

Kush është Margo Martin, gruaja që shoqëron kudo Trumpin

Margo Martin, zëvendësdrejtoresha e komunikimit për Donald Trump, ishte një