Dossier

Të fundit

Kasapi i parë i Bagdadit

Kur Mahdi dhe gruaja e tij Rita nxituan që të fshiheshin në bodrumin e një pallati në qendër të Bagdadit,

Brenda burgut ku rojet nuk guxojnë të futen as në qeli (FOTO)

“Penal de Ciudad Barrio” është burgu famëkeq që gjendet në El Salvador, në Amerikën Qendrore. Ky burg është ndërtuar enkas

“Kam vrarë aq shumë njerëz sa nuk më kujtohen të gjithë”

Ish-tekniku medicinal nga Norvegjia, Arnfin Neset, ka arritur të fitojë epitetin e njërit prej vrasave më famëkeq në historinë e

Kur “Lufta e Ftohtë” zbarkoi në Afrikën e Jugut (FOTO)

Lufta e Ftohtë padyshim që është një periudhë e rëndësishme e historisë së botërore, një “luftë” e cila për shumë

Si keqtrajtohen arinjtë në Shqipëri

Të tërhequr në plazhe me një rrethore në qafë ose me një kofin në gojë për të tërhequr vëmendjen e

Vajzat shqiptare në kohën e diktaturës (FOTO)

Koha e diktaturës në Shqipëri ishte ndër periudhat më të vështira që kanë kaluar shqiptarët. Shumë vajza dhe gra që

“Enver dhe Tito”, ja si parakalonim për 1 majin e 1947-ës (FOTO)

Studiuesi dhe gazetari i Dossier-ëve, Kastriot Dervishi, ka vendosur të na sjellë një kujtim të vjetër se si e ‘festonin’

Boudica, mbretëresha-luftëtare që trembi Romën

Boudica është padyshim një nga udhëheqëset më të njohura të Britanisë së epokës Romake. Si mbretëreshë e fisit Iceni, me

Kush ishte Toto Rina, mafiozi më i egër në histori

Salvatore Riina i njohur nga të gjithë si “Totò”, lindi në qytetin e Korleones, në afërsi të Palermos, më 16

Pamje të rralla nga rrethimi i Shkodrës në vitet 1912-1913 nga ushtria serbo-malazeze (VIDEO)

Në këtë video incizim janë paraqitur pamje të rralla nga rrethimi i Shkodrës në vitet 1912-1913 nga ushtria serbo-malazeze me

Përzgjedhja e redaktorit

MATEMATIKAT ZGJEDHORE: Çfarë po ndodh me Frontin Evropian?

Lideri i LSDM-së, Dimitar Kovaçevski, në një deklaratë para pak

PANDEMI E PACIENTËVE ME KANCER: Pak ilaçe e shumë pacientë!

Mesatarisht, në Maqedoninë e Veriut, në periudhën 2012-2021 ka 6.908