Dossier

Të fundit

CHARLOS MANSON: Vrasësi që donte ta quanin Satana (FOTO)

Charles Milles Manson (1934), 83 vjet në 12 nëntor, i dënuar me burgim të përjetshëm për masakrën e Bel Air

Adnan Agai, nacionalisti dhe armiku i RFPJ-së

Nga Qerim LITA Në fillim të viteve pesëdhjeta të shekullit të kaluar, Qeveria komuniste e Federatës jugosllave, hartoi një sërë

93 vjetori i vrasjes së Avni Rrustemit

Avni Rustemi lindi në Libohovë, në një familje atdhetare. I ati ishte Qehaja i familjes së Arsllan-Pashalinjve, oxhakut të Libohovës.

Pesë pamje të rralla nga Prishtina e vitit 1930

Këto pamje janë fotografuar në vitin 1930. Ato janë siguruar nga arkivi personal i familjes Kasneci në Prishtinë, të cilët

“Zonja Vdekjeprurëse” që vrau 309 nazistë (FOTO)

Lyudmila Pavlichenko konsiderohet si femra më e suksesshme si snajperiste në histori. Ajo është gruaja më vdekjeprurëse gjatë Luftës së

Njëzet vjet në burgun e egër të Burrelit

Ndriçim KULLA Pak kohë më parë Këshilli Bashkiak i Tiranës miratoi planin e ri urbanistik. Është i disati plan që

Gjenocidi kundër muslimanëve të Perandorisë Osmane që u fsheh për 100 vjet

Nga prof.dr. Milazim KRASNIQI Gjenocidi ndaj muslimanëve që jetonin në Perandorinë Osmane,  i planifikuar dhe i zbatuar përgjatë shekullit XIX

Sa ishin në të vërtetë viktimat e Betejës së Stalingradit?

Dhuna e tmerrshme e përplasjes mes divizioneve gjermane dhe Armatës së Kuqe për shtënien në dorë të qytetit të Stalingradit

Virusi i HIV i krijuar nga CIA? Një teori konspiracioni e sugjeruar nga KGB

Në vitin 1979, një rrjedhje antraksi nga një strukturë e fshehtë ushtarake në qytetin e Sverdlovskit në Bashkimin Sovjetik, vrau

Kur Japonia dhe Kolumbia njihnin Zogun si mbret të shqiptarëve

Nga Aurenc BEBJA, Francë Prestigjiozja franceze, Le Figaro, ka botuar më 16 tetor 1928, në faqen n° 3 të saj,

Përzgjedhja e redaktorit

MATEMATIKAT ZGJEDHORE: Çfarë po ndodh me Frontin Evropian?

Lideri i LSDM-së, Dimitar Kovaçevski, në një deklaratë para pak

PANDEMI E PACIENTËVE ME KANCER: Pak ilaçe e shumë pacientë!

Mesatarisht, në Maqedoninë e Veriut, në periudhën 2012-2021 ka 6.908