Dossier

Të fundit

Dueli i spiunëve në një tunel në Berlin

Në fillim të viteve ’50, ushtria e Kuqe kishte 30 divizione me bazë në Gjermani. Çfarë kërkonin sovjetikët? A kishin

Nuk është Hitleri! Leopoldi i Belgjikës është vrasësi më i madh në botë

Shumë njerëz nuk e kanë idenë se kush është personi në të majtë të fotos, por ju duhet ta dini.

Kur Leka Zogu I krijonte Ushtrinë Kombëtare të Shqipërisë Etnike (FOTO)

Ishin të shumtë të rinjtë shqiptarë që në jetonin dhe punonin, apo dhe që kishin lindur jashtë trojeve shqiptare, që

REVOLUCIONI I MAOS: Presidenti që sakrifikoi një brez të tërë

Në prill 1968, njerëzit në koloninë britanike të Hong Kongut vunë re me qindra objekte misterioze, që vinin në portin

Një dhomë sekrete spiunazhi poshtë rrugëve të Moskës (FOTO)

Arkeologët kanë zbuluar një dhomë të fshehtë spiunazhi poshtë një rruge kryesore në Moskë, e cila datonte që nga shekulli

Shtatë viktima të famshme të “Listës së Zezë” të Hollywoodit

Në vitet e mbushur me paranojë, pas Luftës së Dytë Botërore, FBI dhe Komisioni i Veprimtarive Joamerikane në Kongresin e

BIBLA E COSA NOSTRA-s: Shtatë rregullat se si të kesh sukses në biznes

Një gjë është e sigurt, që bosët mafiozë dinë se si të përfitojnë nga veprimet e tyre. Sigurisht që praktikat

STALINI, djali i një këpucari që u bë diktator e që kontrollonte gjysmën e Evropës

Nga Anne APPLEBAUM Si Stalini u bë Stalin? Ose për të qenë më të saktë: Si Jozef Vissarionovich Djugashvili, nip

FBI publikon fotot sekrete të 11 shtatorit (FOTO)

Sulmi ndaj Pentagonit me 11 shtator 2001 është kapur përmes një serie fotografish që nuk janë publikuar më parë. Ato

Kur Kenedy “glorifikonte” Hitlerin!

Në verën e vitit 1945, 28 vjeçari John F. Kennedy po udhëtonte nëpër Evropë si një korrespondent lufte. NDalesa e

Përzgjedhja e redaktorit

MATEMATIKAT ZGJEDHORE: Çfarë po ndodh me Frontin Evropian?

Lideri i LSDM-së, Dimitar Kovaçevski, në një deklaratë para pak

PANDEMI E PACIENTËVE ME KANCER: Pak ilaçe e shumë pacientë!

Mesatarisht, në Maqedoninë e Veriut, në periudhën 2012-2021 ka 6.908