Dossier

Të fundit

Çfarë u tha në gjyqin disaminutësh të Elena dhe Nikolae Çausheskut

Elena dhe Nikolae Çaushesku u larguan nga Bukureshti me helikopter në 22 dhjetor të vitit 1989, pasi tubimi i thirrur

1000 SHAMI KUNDËR HARRESËS: Luftërat e Jugosllavisë në muze

"Ai që ka përjetuar tmerret e luftës", thotë Basiljka Schedlich "nuk harron kurrë". Deri dy vjet më parë, kjo grua

Vdekja e Stalinit, sipas Hrushovit

Diktatori ishte i shtrirë në dysheme, në një daçë të fortifikuar 84 kilometra larg nga Moska. Shtatë burra e panë

Ajnshtajni spiun sovjetik? FBI-ja e spiunoi për disa dekada

Pak para se Hitleri të ngjitej në pushtet në vitin 1933, Ajnshtajni u largua nga Berlini drejt Shteteve të Bashkuara,

Misioni i fundit i Templarëve

Qyteti i Vatikanit. Edhe sot, e premtja, 13 konsiderohet një ditë ogurzezë: është e tillë, që nga ajo e premte,

Kur vendësit e Shqipërisë e vënë çmimin e tyre më të unjur se një zero…

Nga Faik KONICA, 1929 … Ndjenja e thellë dhe e fshehtë e Levantinëve është një besim i fortë se çdo

STALINI. Brenda në mendjen e një monstre

Duke qenë se duhet ruajtur një farë besimin në natyrën njerëzore, çdokush ndoshta dëshiron të besojë se Stalini dhe lakejtë

LEGJIONET ROMAKE: Historia e ushtrisë që dominoi botën për 1000 vite

Ushtria romake (e drejtuar shpesh nga gjeneralë ilirë) ishte arkitektja kryesore e madhështisë së Romës, por për legjionet romake nuk

“MS-13”, banda më e madhe kriminale në botë (FOTO)

“La Mara Salvatrucha”, e njohur si “MS-13”, është banda më vrasëse dhe kriminale në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, por

Kush e shkaktoi ndërtimin e Murit të Madh

Midis viteve 300 dhe 450 pas, një grup misterioz luftëtarësh të stepave, të njohur si Xiongnu terrorizuan Kinën. Pushtimet e

Përzgjedhja e redaktorit

Çfarë përfitojnë shqiptarët nga baza e NATO-s në Kuçovë?

Në 4 mars 2024, do të përurohet baza ushtarake e

Pallanka para Tetovës, Gostivarit, Strugës…

Për herë të dytë, të tretë..., stafeta “Qytet i kulturës”