Dossier

Të fundit

Fati i Ukrainës varet në fije të perit!

Në të gjithë vendin, zemërimi po rritet midis anëtarëve të familjeve të ushtarëve rusë, dhjetëra mijëra nëna dhe gra nënshkruan

JFK… dhe Amerika u ndal

Është një trashëgimi e bërë nga momente të përjetshme, si fjalimi i tij “Ich Bin Ein Berliner” i mbajtur në

Njësia 504, “ushtria e spiunëve” që përndjek Hamasin

Njësia 504, përveç marrjes në pyetje të kryera në terren dhe në Izrael, përdoret për të identifikuar tunele dhe përpjekje

Si numërohen të vdekurit në Gaza?

Në çdo zonë lufte, numërimi i të vdekurve është një sfidë. Zyrtarët e Ministrisë së Shëndetësisë në Gazë thonë se

PARANOJA E MENDJEVE TIRANIKE: Kur Stalini mendonte se Ruzvelti vdiq si pasojë e helmimit

Shumë vite përpara se të përndiqeshin nga “Komplotet e doktorëve” dhe shtëpitë “helmuese”, Stalini dhe Mao, mund të kenë përfituar

Konflikti në Lindjen e Mesme po “djeg” edhe Evropën

Shkurtimisht, një pauzë në luftime do të bënte që Izraeli të humbiste vrullin që gëzon tani dhe do t’i lejonte

Odiseja e refugjatëve drejt Evropës

Evropa ka ende një sistem azili të çorganizuar dhe jofunksional, pavarësisht përpjekjeve për reforma. Qëndrimet ndaj emigrantëve dhe refugjatëve po

Piramida në Tiranë: Dikur muze për Enver Hoxhën, sot qendër e teknologjisë

Dikur muze dedikuar diktatorit shqiptar, Enver Hoxhës, Piramida në Tiranë tani është kthyer në qendër të teknologjisë dhe në një

Pse Amerika ka një tavan të borxhit, dhe pse rrezikon herë pas here falimentimin

Borxhi i qeverisë amerikane prej 31.38 trilion dollarësh, është rreth 22 për qind më shumë se vlera e të gjitha

Kronika nga vendi më i dhunshëm i Evropës

Didier Leschi, i cili ka drejtuar OFFI, zyrën franceze të imigracionit dhe integrimit, që nga viti 2015, konfirmon për Panorama

Përzgjedhja e redaktorit

TREGUES I VARFËRISË: Shpenzime rekord për ushqime, më të shtrenjtët në rajon dhe Evropë (TABELA)

Shpenzimi i një pjese të konsiderueshme të buxhetit lë më

Serbët në Kosovë, Bosnje e Mal të Zi armatosen përmes Kishës Ortodokse Serbe

Ish-politikani serb, Nenad Çanak, ka ngritur alarmin për rrezik në