Dossier

Të fundit

IZRAEL-PALESTINË: Zgjidhja me dy shtete ka vdekur

Jo të gjithë izraelitët mund të kënaqen me këtë qasje. Shumica e forcave të vjetra politike kanë filluar të komplotojnë…

Zhvendosja me dhunë edhe nga Bllaca! (3)

Mediat maqedonase me muaj të tëra përgatisnin opinionin se kosovarët do të vijnë për ta pushtuar Maqedoninë, për ta ndërruar

Obama në heshtje e thuri planin për të hequr qafe Biden!

Obama ka bërë një sondazh midis donatorëve dhe strategjia është gjithashtu e vendosur tashmë: Biden do të shpallë se nuk

Vaji i kosovarëve në kampet tërë baltë! (2)

Shqetësimi qëndronte në faktin se ata të cilët ishin transportuar jashtë Maqedonisë, nuk kishin qenë të regjistruar askund dhe se

Lufta që po përçan izraelitët

Disa izraelitë janë të zemëruar nga dështimet e sigurisë që i paraprinë sulmit të 7 tetorit dhe nga trajtimi i

Bllaca 1999 dhe fusha e vajtimit (1)

Parlamenti Evropian, më 14 shkurt 1999, solli një Rezolutë për Kosovën, në të cilën përveç se dënohej ashpër masakra e

Shalqiri, simboli i solidaritetit global me palestinezët

Ekziston një thënie, që shpesh i atribuohet poetit grek Dinos Christianopoulos, që është e njohur në mesin e aktivistëve: “Ata

Hije skandali në Bruksel, një luftë për pushtet po shkatërron BE-në

Në teori, edhe dështimi për t’u bërë kreu i Komisionit mund të hapë derën për një post tjetër të lartë

Një luftë e ashpër klanesh po “helmon” Kremlinin

Tensionet, të cilat me sa duket kanë shtyrë mijëra njerëz të dalin në rrugë dhe tashmë kanë shkaktuar disa të

“Kthimi masiv i shqiptarëve në atdhe karakterizohet nga mbretërimi paqësor i mretit Zog”

“Wisconsin Rapids Daily Tribune” ka botuar, të martën e 14 shkurtit 1939, në faqen n°9, rrëfimin e gazetares së famshme

Përzgjedhja e redaktorit

MATEMATIKAT ZGJEDHORE: Çfarë po ndodh me Frontin Evropian?

Lideri i LSDM-së, Dimitar Kovaçevski, në një deklaratë para pak

PANDEMI E PACIENTËVE ME KANCER: Pak ilaçe e shumë pacientë!

Mesatarisht, në Maqedoninë e Veriut, në periudhën 2012-2021 ka 6.908