Reportazh

Të fundit

Monschau, qyteti pa autobusë dhe trena! (FOTO)

A e dini se ka një vend në botë, në të cilin nuk mund të gjeni as autobusë dhe as

Si u bë Portugalia Perandoria e Parë Globale

Nga Roger CROWLEY Në vitet e fundit të shekullit 15, Portugalia surprizoi botën. Zbarkimi i Vasko de Gamës në Bregun

Kur Toka do të bëhet e pabanueshme!

Fizikani i njohur Stephen Hawking ka pohuar se, nëse njerëzit nuk duan të përballen me zhdukjen, duhet ta braktisin planetin

Zbulohet qyteti i humbur 2500 vjeçar 5 orë larg Athinës (FOTO)

Arkeologët kanë zbuluar një qytet të humbur 2500 vjeçar në Greqi. Hulumtuesit nga Universiteti i Gothenburg dhe Universiteti i Bournemouth

Ku mund të studioni pa pagesë në Evropë?

  Me çmimet e shkollimit nëpër fakultete që prapë priten të shënojnë rritje vitin e ardhshëm, studentët nga mbarë bota

Gladiatorët, spektakël i pushtetit!

Romakët e lashtë shihen gjithnjë si origjina e qytetërimit të botës perëndimore, por ata i konsideronin përballjet e gladiatorëve si

Qytetet që pritet të zhduken në të ardhmen

Kur është fjala për të mbijetuar në Tokë, ka shumë gjëra që ne si njerëz mund t’i bëjmë. Sigurisht, ne

Tokë dhe punë në Kanada

Fjala është për Cape Breton. Një ishull i vogël i lokalizuar në lindje të Nova Scotia, Kanada. Aty e keni

Hotelet e Titos – kryevepra, apo “monstra betoni”

Jerko BAKOTIN Hotelet e mëdhenj jugosllavë në brigjet e Adriatikut janë “monstra betoni” ose kryevepra të arkitekturës moderniste të viteve

Lufta me 140 shkronja

  Kur një urë ra në Kalkuta, duke vrarë me dhjetëra persona dy muaj më parë, pakënaqësia e indianëve në

Përzgjedhja e redaktorit

Historia e tre vajzave: Ligji më detyron të kryej marrëdhënie me burrin, edhe pse s’dua!

Aktivistët janë përpjekur të ndryshojnë ligjin prej vitesh, por ata

Hoxhallarët para politikanëve, besim i ulët në institucionet e shtetit (TABELA)

Shkup, 7 dhjetor - Besimi i qytetarëve tek institucionet kalon