Studime

Të fundit

Shkencëtarët gjejnë “butonin vrasës” që mund të shkaktojë vdekjen e qelizave kancerogjene

Shkencëtarët kanë gjetur një mënyrë për të ‘shpërthyer dyert’ që çojnë në zemrën e tumoreve kancerogjene dhe duke i hapur

Ky grup njerëzish s’mund të hajë banane!

Bananet njihen si një frutë që na japin energji, ndaj janë një zgjedhje e shkëlqyer për mëngjes. Megjithatë, është mirë

DO TË VINI DUART NË KOKË: Sa sheqer konsumoni gjatë një viti?

Sheqeri është një nga produktet ushqimore që njeriu ka gjithmonë në shtëpinë e tij. Diku do të ketë një kavanoz

Sa kohë mund të jetojmë pa ushqim?

Konsumi i ushqimit dhe ujit janë thelbësorë për jetën e njeriut. Dhe ndërsa nuk mund të mbijetoni gjatë pa ujë,

Insekticidet në ushqime dëmtojnë riprodhimin te burrat

Përdorimi i insekticideve ndikon në fertilitetin mashkullor. Me saktësisht, sasia dhe cilësia e spermës është reduktuar ndjeshëm gjatë 50 viteve

PA FRYMË: Dëmet reale të ajrit të ndotur

Grimcat PM2.5 janë mjaft të vogla sa të hyjnë në qarkullimin e gjakut dhe të vendosen në mushkëri, ku kontribuojnë

Pse fobia nga avioni nuk lidhet vetëm me frikën nga lartësia

Për shumë njerëz fluturimi s`është asgjë, ose është diçka e zakonshme. Për të tjerë është e tmerrshme. Për ta është

Këto janë ilaçet të cilat nuk duhet ti ndaloni papritur

Secili prej nesh merr medikamente çdo ditë. Për ata me sëmundje kronike në veçanti, pirja e ilaçeve është pjesë e

Dy orë ulur në karrige, baraz me një cigare

Qëndrimi ulur për 2 orë dhe më shumë dëmton shëndetin njësoj si duhani. Ky është përfundimi i fundit në të

THORACENTEZA: Nxjerrja e lëngut nga mushkëria: Çfarë duhet të dini?

Thoracenteza është një procedurë minimalisht invazive që përfshin futjen e një gjilpëre në hapësirën pleurale rreth mushkërive. Qëllimi është të

Përzgjedhja e redaktorit

TREGUES I VARFËRISË: Shpenzime rekord për ushqime, më të shtrenjtët në rajon dhe Evropë (TABELA)

Shpenzimi i një pjese të konsiderueshme të buxhetit lë më

Serbët në Kosovë, Bosnje e Mal të Zi armatosen përmes Kishës Ortodokse Serbe

Ish-politikani serb, Nenad Çanak, ka ngritur alarmin për rrezik në