Studime

Të fundit

Përse kemi frikë nga errësira?

Nuk janë vetëm fëmijët që kanë frikë nga errësira, por edhe të rriturit dhe numri i tyre nuk është i…

Arsyet pse nuk duhet ta lani fytyrën gjatë dushit

Një ekspert i kujdesit ndaj lëkurës, ka zbuluar se larja e fytyrës në dush mund ta dëmtojë lëkurën tuaj, pasi…

Fëmijët dhe televizori, ja rregullat e arta

Fëmijët i duan instiktivisht kartonët, sepse ato flasin me gjuhën e emocioneve dhe të imagjinatës. Por si t’i lëmë të…

Gjumi i tepërt mund t’ju verbojë!

Një studim i publikuar nga prestigjiozja “Mirror” ka dalë në konkluzioni që nëse flini më shumë se 8 orë në…

8 zakone të çuditshme nëpër botë

Shtetet e ndryshme nëpër botë kanë zakone të veçanta, të cilat jo vetëm që duhet t’u binden qytetarët e vetë…

10 gjëra që tregojnë a jeni inteligjent

Shkencëtarët po bëjnë përpjekje për vite të tëra që të matin inteligjencën, testi i matjes së nivelit të inteligjencës (IQ)…

Pornografia nxit përtacinë

Pornografia mund të jetë duke tkurrur pjesë të trurit, që lidhen me shpërblimin dhe motivimin. Këtë sugjeron një studim gjerman,…

Doni fëmijë të rregullt? Mos jini prindër të ashpër

Shumë prindër besojnë se të qenët strikt me fëmijët e tyre është mënyra më e mirë për t’i mbajtur ata…

Synetimi ul deri në 60 për qind rrezikun e kancerit të prostatës

Të qenët rrethprerë (synet) mund të ulë rrezikun e kancerit të prostatës deri në 60 për qind, ka zbuluar një…

Kush flet dy gjuhë të huaja, plaket më ngadalë

Nëse flisni më shumë se një gjuhë, kjo është gjë e mirë jo vetëm për imazhin tuaj shoqëror, por gjithashtu…

Përzgjedhja e redaktorit

Parlament dydhomësh, Federalizim… Këto janë organizimet politike të cilët i shqyrton BDI dhe Fronti Europian

BDI po mendon për një organizim të ri shtetëror, konkretisht…

LAJMI I FUNDIT: Gjykata refuzon 6 ankesa, Frontit Europian i rrezikohen dy deputetë

Në 5 vendvotime në Zonën 5 zgjedhore dhe në 1…