Tech

Të fundit

“X-i pranoi pagesa nga terroristët”

Platforma X, e njohur më parë si Twitter, u ka dhënë përfitime grupeve terroriste dhe të tjerave të ndaluara të

Harrojeni metodën me oriz, ka një zgjidhje më të thjeshtë nëse ju laget celulari

Një zgjidhje e shpejtë për celularët që mund të kenë rënë në ujë tashmë është nxjerrë “jashtë loje” falë një

Për shkak të mashtrimit “deepfake”, mashtruesit janë paguar 26 milionë dollarë

Mashtrimi të kujton një incident në gusht 2022, kur mashtruesit krijuan një hologram “deepfake” të Patrick Hillman, drejtorit të komunikimit

Njihuni me Tong Tong, fëmijën e parë të Inteligjencës Artificiale

Shkencëtarët kinezë kanë krijuar fëmijën e parë në botë të inteligjencës Artificiale që ka sjelljen emocionale dhe aftësitë e një

Treni eksperimental kinez arriti shpejtësinë 623 km/h

Kompania kombëtare e teknologjisë kineze – KASIK, në bashkëpunim me disa ekspertë nga universitetet vendase, po zhvillon një tren ultra

Një tjetër Ferrari unik për një klient të pasur

Departamenti i Projekteve Speciale të Ferrarit ka zbuluar krijimin e tij të fundit, të koduar SP-8, duke qenë një model

Edhe një fjalëkalim i gjatë nuk do t’ju shpëtojë nga hakerat

Një kompani që shet shërbime të menaxhimit dhe vërtetimit të fjalëkalimeve zbuloi se 31.1 milionë fjalëkalime të hakuara përmbanin 16

Cilat vende pune rrezikohen më shumë, të burrave apo të grave?

Inteligjenca artificiale do të zëvendësojë më shumë femra sesa meshkuj deri në vitin 2030, zbulon studimi   Pushimi nga puna,

Aplikacionet që ju fotografojnë pa leje!

Sidoqoftë, prapa skenave ata drejtojnë një trojan të aksesit në distancë të pajisjes të njohur si VajraSpy dhe janë pjesë

Facebook dhe Instagram pa reklama, ja sa para duhet t’i paguani META-s?

Përdoruesit e Facebook dhe Instagram në Evropë po marrin opsionin për të paguar për versionet pa reklama të platformave të

Përzgjedhja e redaktorit

Pallanka para Tetovës, Gostivarit, Strugës…

Për herë të dytë, të tretë..., stafeta “Qytet i kulturës”

MATEMATIKAT ZGJEDHORE: Çfarë po ndodh me Frontin Evropian?

Lideri i LSDM-së, Dimitar Kovaçevski, në një deklaratë para pak