Etiketë: #OBSH

OBSH: COVID-19 shkurtoi jetëgjatësinë në botë

Pandemia COVID-19 shkurtoi jetëgjatësinë në botë për gati dy vjet, kur u…

OBSH: Asgjë gabim me shifrat e Gazës për viktimat

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka shprehur besim të plotë në të…

OBSH: Hepatiti vret 3.500 njerëz në ditë

Më shumë se 3.500 njerëz vdesin çdo ditë nga viruset e hepatitit…

Demiri: Nënshkruhet marrëveshje dyvjeçare për bashkëpunim me OBSH-në

Ministri i Shëndetësisë Ilir Demiri, bashkë me Hans Kluge, drejtor rajonal i…

Një tjetër pandemi po vjen dhe këtë herë ne duhet të jemi gati

Në thelb, ka ende një mungesë në kuptimin nëse ajo që bëmë…

Shqipëria renditet e shtata në Evropë për nivelin e lartë të ndotjes së ajrit

Kërcënimi më i madh mjedisor për shëndetin e njeriut tanimë njihet botërisht:…

Gratë në Maqedoni, ndër më të shkurtrat në Evropë

Gratë në Maqedoninë e Veriut janë mes më të shkurtrave në Evropë,…

Demiri-Johansen: Forcimi i sistemit shëndetësor, prioritetet e OBSH-së dhe Ministrisë së Shëndetësisë

Ministri i Shëndetësisë, Ilir Demiri ka pasur takimin e parë zyrtar me…

Kinë: Sëmundjet e rrugëve të frymëmarrjes, të shkaktuara prej patogjeneve të njohura

Sëmundjet e rrugëve të frymëmarrjes janë duke u shkaktuar prej patogjeneve të…

Shkupi në mesin e dhjetë qyteteve më të ndotura në botë

Ajri i ndotur ka përfshirë mbrëmë kryeqytetin e Maqedonisë së Veriut, ndërsa…

Shefi i OBSH-së: Më shumë njerëz në Gaza mund të vdesin nga sëmundjet sesa nga bombardimet

Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), Tedros Adhanom Ghebreyesus, tha se…

OBSH: Miliona njerëz në Evropë mund të vdesin vdesin brenda 2050 prej keqpërdorimit të antibiotikëve

Përdorimi i tepërt i antibiotikëve minon në mënyrë të rrezikshme efektivitetin e…