Forum

Të fundit

Shije e ulët në letërsi

Çmimi Nobel nuk do ta bëjë Handken një shkrimtar të madh. Në përzgjedhjen e autorit austriak, Akademia Suedeze thjesht ka

Dilemat rreth shpejtësisë së rrugëtimit evropian

Ikja jashtë është një fenomen global që nuk i përjashton as ekonomitë më të fuqishme në botë ku për shembull

Ribërja!

Nuk kam se si e mohoj faktin që në Kosovë po e vërej patriotizmin institucional të ribëhet standard i mirëndërtuar.

Pse Turqia zhvendosi luftën në Siri

Nga Mevlut Çavushogllu Është dëshpërues interpretimi i aksionit ushtarak të Turqisë në Sirinë verilindore, sikur është sulm ndaj kurdëve, dobësim

Krimi, një nga kriteret e fshehta të Nobelit!

A mund të ndodhë që në të ardhmen përkrahja e krimit nga ana e shkrimtarëve, siç veproi Handke, të bëhet

“Shengeni i vogël” një kurth hegjemonist

Perspektiva jonë është në eurointegrime, deshëm ne apo s'deshëm, realiteti po na e imponon. Ne tashmë e kemi në Evropë

Shija jofisnike e letërsisë

Edi Rama Vendimi i Akademisë Suedeze për t’ia dhënë Peter Handkes Çmimin Nobel për Letërsi, javën e shkuar, ishte lëvizje

Kurti si fenomen ballkanik

Tek ndiqja nga me vëmendje fushatën e Kurtit, tek shikoja sheshin kryesor të Prishtinës mbushur plot, shumë lehtë përfytyroja të

A është i mundur modeli Albin Kurti në Maqedoni?

Efekti që prodhon modeli Albin Kurti në Maqedoni, është më i kapshëm nëse shndërrohet në frymëzim, por jo si kopjim.

Handke dhe Nobeli: Mohuesi i vetëvetes

Kot e ka fituar Handke Nobelin për Letërsi. Atë mbi të gjitha do ta mbajnë në mend si apologjet të

Përzgjedhja e redaktorit

Çfarë parasheh Formula e D’Hondt-it dhe si shpërndahen deputetët?

Shpërndarja e mandateve bëhet sipas formulës së D’Hondt-it, me ç’rast

PDSH, partia që nga 11 deputetë – mbeti me vetëm 1

Në zgjedhjet e vitit 2020, PDSH mori vetëm një deputet