Forum

Të fundit

Unë, ish-tjegullari dhe miku im “bojaxhi!”

Unë, që prej ditës që jam kthyer në vendlindje (aty ku gjendet "Xhamia e Pashait"), në çdo katër vjet "me

Merci France!

Me gjasë, nëse nuk është luajtur loja “polic i mirë, polic i keq”, presidenti francez ishte lojtari kryesor që e

BE dhe zhgënjimi

Qeveria nuk duhet të harrojë se edhe sikur të merrej data, ajo ishte me plot kushtëzime dhe sfida që do

Sfida e edukimit

Edukata është Ligji i tërheqjes e cila e ndikon perspektivën e individit por nuk e perfeksionon atë. Ajo nuk ka

Autogoli i Brukselit!

Jelekverdhët dhe lëvizjet e shumta qytetare në Francë mendojnë krejt ndryshe nga Macron dhe ky i fundit synon që përmes

Maqedonia dhe BE

Është retorikë e dhimbshme... Evropa nuk gënjehet sado mjeshtri të mashtrimit të jenë përfaqësuesit politik, sepse ne jemi më shumë

“Gogoli shqiptar” ndëshkoi Maqedoninë e Veriut!

Për fat të keq, të premten ishte fundi i një iluzioni, në të cilin kemi “investuar” shumë emocione dhe shumë

Skema e pushtetit dhe mollët e mbretit

Populli në momente të vështira, kur mbështet për muri, prehje gjen te përrallat. Populli ka marrë shumë mësime nga përrallat

Dr. Musa, viktimë e sharlatanizmit gazetaresk!

Shërbimi mjekësor në një shtet të huaj është i shtrenjtë për arsye se bëhet mbi baza private, përveç rasteve kur

Data

Hiç s’ka rëndësi se çdo thuhet në tekstin përfundimtar (ky artikull po shkruhet para publikimit të konkluzioneve të takimit të

Përzgjedhja e redaktorit

Çfarë parasheh Formula e D’Hondt-it dhe si shpërndahen deputetët?

Shpërndarja e mandateve bëhet sipas formulës së D’Hondt-it, me ç’rast

PDSH, partia që nga 11 deputetë – mbeti me vetëm 1

Në zgjedhjet e vitit 2020, PDSH mori vetëm një deputet