Forum

Të fundit

Çmimi për Merkelin – përgjegjësi për të ardhmen

Kongresi i nderon me Çmimin Theodor-Herzl personalitetet që angazhohen për idealin e një bote më të sigurt dhe tolerante për

Drejtësia e shtetit dhe lirat e kadiut

Drejtësia, thonë, është shtylla e shtetit dhe në mungesë të saj, gradualisht shteti vdes. Kjo ndodhi vërtet në dhjetëvjetëshin e

Në vorbullën e kujtesës “tallava”

Kur komunistët prej opingari përfunduan planet rreth riemërtimit të lagjeve ku jetonin shqiptarët denbabaden, filluan të zbatojnë planin e dëbimit

Sindromi i të qenit “i pari i katundit”

Skena politike e shqiptarëve këtu i ngjan një djathi poroz zviceran të cilin e grimcojnë sa herë që të duan

Çfarë mund të mësojmë nga njerëzit e mençur

Simon Kuper E kam kuptuar që herët në jetë, edhe në familje, se kishte njerëz shumë më të zgjuar se

Kujt i shërben konikti Rama-Kurti?

Nga Leart Kola Albin Kurti i fitoi zgjedhjet në Kosovë. Kjo është përgjigjja për të gjithë ata, që mundohen të

Mjaft me këtë luftën e brezave

Po përpiqem të distancohem nga vdekja duke e ballafaquar veten me gjeneratën e mëparshme, dhe në të njëjtën kohë duke

Sa keq!

Këto zgjedhje historike, janë të tilla sepse u refuzuam historikisht, por mbi të gjitha historikisht kemi në dorë të bëjmë

Pesha e përgjegjësisë së huaj

Mozaikun duhet shikuar të plotë, duhet të jemi objektivë dhe të pranojmë se kësaj radhe pengesa kryesore ishte te kulla

Vite tranzicioni e pluralizmi

Ne s’jemi në këtë botë të vetmit, e as të fundit. Kur të tjerët ndryshojmë, ne shpresojmë. Kur të tjerët

Përzgjedhja e redaktorit

Çfarë parasheh Formula e D’Hondt-it dhe si shpërndahen deputetët?

Shpërndarja e mandateve bëhet sipas formulës së D’Hondt-it, me ç’rast

PDSH, partia që nga 11 deputetë – mbeti me vetëm 1

Në zgjedhjet e vitit 2020, PDSH mori vetëm një deputet