Forum

Të fundit

Ra “Fiksi” dhe u pamë!

Unë jam në këmbë, nuk u rrëzova. Jam me ballin lart dhe shikoj në sy këdo. Nëse prapa përpjekjes për

Dasmë apo BE!

Ku zyrtarët s’kanë asnjë fije përgjegjësie kolektive por vetëm dhe vetëm përfitime personale, a bëhen dot reformat me BE-në ose

Ballkani, jo vetëm bisht i Europës

Nëse në fakt Ballkani është barku i Evropës, nëse edhe në aspektin gjeografik dhe të vlerave që ndajmë si në

Zgjedhjet, një shans i ri për Britaninë e Madhe

Më në fund po lëvizin gjërat në Britaninë e Madhe. Atje është hapur rruga për zgjedhje të reja, ndërsa afati

Të guxosh të ndërtosh një të ardhme më të mirë

Linda Rama Unë vij prej një prej vendeve me moshën më të re mesatare në Europë. Kur unë isha e

DW: Kriza e kapitalizmit, krizë demokracie?

Protestat kundër gjendjes ekzistuese që po shfaqen në shumë vende të botës mund të kenë shtysa të ndryshme, por pakënaqësia

Çfarë kritike publike po kultivojmë?

Emin AZEMI Çfarë kritike publike po kultivojmë, në kushtet kur nuk ekziston një debat i mirëfilltë i njerëzve të universitetit,

Putinistët që klithin për rrezikun rus

Nga: Andi Bushati Të gjitha nismat e Edi Ramës për ti shpallur luftë ariut rus janë një përpjekje për të

Diskurset dystandardëshe maqedonase dhe shqiptare

Nga Emin AZEMI Atmosfera që po paralajmërohet në prag të zgjedhjeve parlamentare, që pritet të jenë ose të parakohshme, ose

Lukth pulash!

Në politikë posaçërisht duhen studiuar mësimet e jetës së shqiponjës, sepse fitimtare bëhet ajo edhe në situata të rënda e

Përzgjedhja e redaktorit

Çfarë parasheh Formula e D’Hondt-it dhe si shpërndahen deputetët?

Shpërndarja e mandateve bëhet sipas formulës së D’Hondt-it, me ç’rast

PDSH, partia që nga 11 deputetë – mbeti me vetëm 1

Në zgjedhjet e vitit 2020, PDSH mori vetëm një deputet