Forum

Të fundit

Një vit (pothuaj) i papritur

  Nga Danilo TAINO I demagogëve, i autokratëve, i populizmave, i të jetuarit mes rrezikut: kur një viti përpiqesh t’i

Evropa është e papërgatitur për atë që mund të sjellë 2017-a

Nga Judy DEMPSEY Sfida e parë është Donald Trampi, që në 20 janar hyn në Shtëpinë e Bardhë si presidenti

Pse nuk na duhet një “Fortesë” evropiane

Nga Luço KARAÇOLO Evropa ka shpërfaqur shumë herë përgjatë historisë një vokacion ndaj vetëvrasjes. Sot, që proçesi i shpërbërjes së

Ç’do të bëjë Putini pa Amerikën si armik?

Nga Stephen CROWLEY Debati i fortë mbi ndërhyrjet në kompjutera nga ana e Rusisë, bashkëfajësinë e Kremlinit dhe nëse këto

“Dielli ne na ngrohë nga Perëndimi”

Nga Hasan XHILO Një intelektual shqiptar, pas diskutimit tim, më tha se në shumëçka kam të drejtë, megjithatë shtoi se

A e di peshku se uji është i lagët?

Nga Adelina MARKU Këto zgjedhje nuk sollën një rezultat për t’u lexuar si status –quo dhe hyrje ne krizë të

Një vrasje postmoderne

Nga Xhejms PULOS 2016 ende nuk ka mbaruar punë me ne. Duke përmbledhur frikërat rajonale dhe globale për një rrëshkitje

Mos na ardhtë më kësi viti

Nga Nazmi BEQIRI Varianti i parë Ky vit paska pas hapur pështjellakun për gjithçka pa përjashtim. Mbase i mësuar me

Ky qytet di ta mbrojë lirinë e tij

Nga Peter SCHNEIDER Ka të bëjë shumë me shpirtin e rezistencës së Berlinit, në emër të mënyrës se si e

Dy nobelistët e turpit

Daut DAUTI Aung San Suu Kyi (Ang Sun Su Qi) e mori çmimin Nobel për shkak se persekutohej nga regjimi

Përzgjedhja e redaktorit

Çfarë parasheh Formula e D’Hondt-it dhe si shpërndahen deputetët?

Shpërndarja e mandateve bëhet sipas formulës së D’Hondt-it, me ç’rast

PDSH, partia që nga 11 deputetë – mbeti me vetëm 1

Në zgjedhjet e vitit 2020, PDSH mori vetëm një deputet