Forum

Të fundit

Abuzimi me Çërçillin

Nga Ian BURUMA Një bust i bronztë i Uinston Çërçillit, i shfaqur në Shtëpinë e Bardhë qysh prej viteve gjashtëdhjetë,

Evropa ime: Lepuj të shtangur prej gjarprit

Carmen FRANCESCA BANCIU Së shpejti ky vit merr fund. A duhet ta quaj atë si një vit negativ revolucionar? Një

Më 11 dhjetor, qytetarët i punësojnë politikanët

Argëtim SALIU Pas shumë përpjekjeve të autoriteteve vendore dhe ndërkombëtare, si duket, përfundimisht do të mbahen zgjedhjet e parakohshme parlamentare

Elitat evropiane përgatiten për vetëvrasjen

Paul MASON “Lajme të mira për Evropën”, është fjalia e parë e një komenti të një analize ekonomike. Nëse ju

Trump dhe kazani që zien në Lindjen e Mesme

Christopher R. HILL Një nga tiparet kryesore të tranzicionit presidencial në SHBA është rishikimi tërësor i politikave, që synon të

A është Shqipëria Turqi?

    Nga Fadil LEPAJA Nga kush u pavarësua Shqipëria më 28 nëntor 1912? Kështu, pyetet një gazetar i famshëm

Terror do të thotë tmerr

Nga Fabian von der Mark Fjala terror vjen nga latinishtja dhe do të thotë tmerr. Synimi i të ashtuquajturit "Shteti

Zgjedhjet në Maqedoni dhe rezultatet e pritura

  Prof.dr. Lutfi BINA Shpeshherë, por sidomos para zgjedhjeve parlamentare, në Maqedoni më ka rastisur të dëgjoj vlerësime se numri

Berlusconi i Amerikës

Bill EMMOTT Gjatë disa javëve të fundit bota ka çarë kokën se si do të sillet në detyrë presidenti i

Serbia shikon kah qielli i Kosovës

Dejan ANASTASIJEVIQ Unë kam pasur gjithmonë një problem me një mit që rrethon betejën epike në Fushën e Mëllenjave, e

Përzgjedhja e redaktorit

Izraeli mund të bëhet “Ukraina e dytë”

Sigurisht edhe këtë herë, Amerika duket se luan një rol

Kush është Margo Martin, gruaja që shoqëron kudo Trumpin

Margo Martin, zëvendësdrejtoresha e komunikimit për Donald Trump, ishte një