Forum

Të fundit

Kauza e Geros

As jam me Gerovskin, as me kundërshtarët e tij, por jam në vijën e informimit objektiv që duhet të jetë

Aleancat

Në 12 prill është shënuar Dita e Dritës! Atë dritë që disa mendje skeptike mendojnë që shqiptarët e Maqedonisë nuk

Zagrebi vs. Prishtina!

Në Zagreb politikanët pranojnë sfidat që dalin nga zgjedhjet dhe kundërshtarin politik e trajtojnë si partner, ndërkohë që në Prishtinë

Shqiptarët e Maqedonisë: Të mjerët e kohës, viktimat e gjuhës!

Shumë gjuhë janë të bukura, ndërsa gjuha shqipe është përtej ëmbëlsisë dhe jehona e saj ik përtej kufijve e ngjitet

3 vjet pa Ramiz Kelmendin

Po e adresoj baben ne kete pervjetor te vdekjes se tij, nga ana publike e emnit dhe vepres, ashtu si

Si përfiton Shqipëria nga përplasja SHBA-Iran, dhe tensionet gjeopolitike në Mesdheun Lindor

Nga Dr.Arben Ramkaj Tensionet e mëdha të ditëve të fundit mes SHBA-së dhe Iranit ditët e fundit, kanë lënë disi

Oksidentalizmi i shqiptarëve kundrejt antisemitizmit

Shqiptarët, kanë integruar në mendësinë e tyre kolektive një algoritëm civilizues, edhe atëherë kur i kanë shpëtuar hebrenjtë nga dora

Ekonomia në “lundrën” e NATO-s

Biznesi vendor në 30 vitet e kaluara sikur është stërvitur që të notojë jo në rrjedhën e lumit, por në

Blerim Reka, zhgënjyes apo leksion

Motivin personal do të duhet ta shpjegojë dhe jam i bindur se do ta shpjegojë vetë Blerim Reka, por përtej

PARTITË MAQEDONASE E HUQËN QËLLIMIN. Lustrimi, lajthitjet dhe të vërtetat (2)

Zgjidhja më e mirë do të kishte qenë që lustrimi të ishte pengesë për të mos u zgjedhur në funksione

Përzgjedhja e redaktorit

Çfarë parasheh Formula e D’Hondt-it dhe si shpërndahen deputetët?

Shpërndarja e mandateve bëhet sipas formulës së D’Hondt-it, me ç’rast

PDSH, partia që nga 11 deputetë – mbeti me vetëm 1

Në zgjedhjet e vitit 2020, PDSH mori vetëm një deputet