Forum

Të fundit

Peripecia iraniane e Donald Trumpit

Nën presidentin Donald Trump, Shtetet e Bashkuara nuk kanë objektiva të qarta në lidhje me Iranin dhe për pasojë nuk

Pasojat vrastare të ndotjes?

Në Maqedoni nga pasojat e ndotjes vdesin 1300 qytetarë në vjet apo ndërrojnë jetë nga katër qytetarë në ditë si

Pollogu dhe rajoni jug-perëndimor ndër rajonet më të pazhvilluarit

Nga Buxheti i vitit 2020 për zhvillim të barabartë rajonal janë ndarë  1.1 miliard denarë ose rreth 18 milionë euro.

Pse Brukseli e toleron mohimin e gjenocidit serb në Kosovë?

Kosova po kërkon rrugë t’i afrohet Europës, sepse e konsideron veten pjesë të saj, por në institucionet e Bashkimit Europian

Arma më e mirë kundër një armiku është një armik tjetër!

Koalicioni mes shumë partive në një bllok nuk jep shpresë për një qeverisje të mirë, është e pakuptimtë të pritet

Faqja jonë e bardhë quhet Besian Mehmeti!

Një emër si ky që na nderon me vlera kulmore, pa pasur nevojë që dikush për të intervenojë që “t’ia

Papërfillshmëria e rrezikshme e Europës

Me ndikimin në rritje të Vladimir Putinit në Lindjen e Ukrainës dhe Sirisë, përveç ndikimeve të tij përçarëse në Evropë,

Zhbllokimi i vullnetit të sovranit

Nga Shkëlzen Maliqi Kosova sërish ballafaqohet me bllokadën e vendimarrjes politike që për pasojë prodhon krizë të zgjatur të qeverisjes.

Frika na ka mbetur

Kur u përmbys regjimi i Çausheskut, Lavinia Braniște ishte gjashtë vjeç. Shkrimtares rumune i kujtohet mirë kaosi në dhjetorin e

Banka Qendrore dhe Na

BQ më doli njëra ndër pushtetet më diskriminuese të shtetit. Kjo Kala, na qenka erbape dhe namqorre, em na e

Përzgjedhja e redaktorit

Çfarë parasheh Formula e D’Hondt-it dhe si shpërndahen deputetët?

Shpërndarja e mandateve bëhet sipas formulës së D’Hondt-it, me ç’rast

PDSH, partia që nga 11 deputetë – mbeti me vetëm 1

Në zgjedhjet e vitit 2020, PDSH mori vetëm një deputet