Forum

Të fundit

Lojërat e Putinit mund të dalin jashtë kontrollit

Putini ka arritur ta bëjë Kremlinin lojtar kryesor në Lindjen e Mesme duke mbajtur marrëdhënie të ngushta me Iranin, Sirinë

Evropianët në grackën e Trumpit

Sërish evropianët vuajnë pasojat e politikës së Donald Trump-it, që vepron si ta ndiejë. Iluzionet se me qeverinë në Uashington

Mosmarrëveshjet si kod normal i sjelljes politike!

Është një hapësirë tjetër shqiptare, më e gjerë dhe më e hapur që nuk e meriton të helmohet nga bombolat

Epoka e narcistëve

Donald Trump si Rocky, Vladimir Putini i zhveshur deri në bel, Boris Johnsoni sillet si shok. Kur politikanët kanë sukses

President i ri, përçarje e vjetër në Kroaci

Presidenti i ri kroat, Zoran Milanoviç ndodhet para sfidave të mëdha. Megjithëse pa shumë kompetenca, atij do t'i duhet të

Epoka e narcistëve

Donald Trump si Rocky, Vladimir Putini i zhveshur deri në bel, Boris Johnsoni sillet si shok. Kur politikanët kanë sukses

Isuf Pidiqi, trimi i Karadakut që mori hak për zullumin çetnik mbi shqiptarët

Sot 75 vjet, konkretisht në mbrëmjen e 6 janarit 1945, gjatë festës e Bozhiqit kishte ndodhur një ngjarje dramatike në

“Kokat gjeniale”

Po filloj me zërin më të shtrenjtë të popullit Faik Konicën: “Liria është e drejta e kujtdo të besojë atë

Edukimi për tolerancë, nevojë qenësore

Arsimi dhe puna edukative në shkollë e gjetiu të orientohet dhe të kontribuoj tek të rinjtë të jenë tolerant dhe

Defektet e një mendësie

Insistimi për të vendosur tani në krye të dikasterit policor një kuadër i cili ende nuk ka dhënë sqarime (në

Përzgjedhja e redaktorit

Çfarë parasheh Formula e D’Hondt-it dhe si shpërndahen deputetët?

Shpërndarja e mandateve bëhet sipas formulës së D’Hondt-it, me ç’rast

PDSH, partia që nga 11 deputetë – mbeti me vetëm 1

Në zgjedhjet e vitit 2020, PDSH mori vetëm një deputet