Studime

Të fundit

Këto janë ilaçet të cilat nuk duhet ti ndaloni papritur

Secili prej nesh merr medikamente çdo ditë. Për ata me sëmundje kronike në veçanti, pirja e ilaçeve është pjesë e

Dy orë ulur në karrige, baraz me një cigare

Qëndrimi ulur për 2 orë dhe më shumë dëmton shëndetin njësoj si duhani. Ky është përfundimi i fundit në të

THORACENTEZA: Nxjerrja e lëngut nga mushkëria: Çfarë duhet të dini?

Thoracenteza është një procedurë minimalisht invazive që përfshin futjen e një gjilpëre në hapësirën pleurale rreth mushkërive. Qëllimi është të

Kërpudha në mushkëri, ç’do të thotë kjo?

Ka më shumë se një lloj kërpudhash që jetojnë në indet e mushkërive, por njerëzit mund të marrin frymë lehtë

Pse kollitja është më intensive gjatë natës

Pothuajse çdo funksion trupor është programuar për të vepruar në kapacitetin e tij të plotë në momente të caktuara të

Pllakat plastike të kuzhinës mund të jenë të rrezikshme!

Mikroplastika janë gjetur në mushkëritë e njeriut, gjakun, placentën. Format mikroplastike mund të ndërhyjnë në sistemin tretës dhe të frymëmarrjes,

Vetmia na plak më shumë se duhanpirja!

Është vërtetuar se të qenit i vetmuar mund të jetë e dëmshme për shëndetin psikologjik. Por një studim i ri

KUJDES! Ushqimet që kanë tendencën të shkaktojnë sëmundje

Mishi i pagatuar i derrit dhe i shpendëve nxit sëmundjet dhe infeksionin sepse në pjesën më të madhe ato përmbajnë

Botoksi, “ilaç” kundër ankthit dhe depresionit?

OBSH vlerëson se numri i njerëzve që vuajnë nga depresioni është afërsisht 280 milionë. Trajtimet e krijuara si psikoterapia ose

Arsyet përse nuk duhet të hani hudhër përpara gjumit

Rekomandohet që nëse doni të konsumoni hudhër në darkë, atëherë duhet ta hani dy-tre orë para gjumit dhe ta shoqëroni

Përzgjedhja e redaktorit

TREGUES I VARFËRISË: Shpenzime rekord për ushqime, më të shtrenjtët në rajon dhe Evropë (TABELA)

Shpenzimi i një pjese të konsiderueshme të buxhetit lë më

Serbët në Kosovë, Bosnje e Mal të Zi armatosen përmes Kishës Ortodokse Serbe

Ish-politikani serb, Nenad Çanak, ka ngritur alarmin për rrezik në